חוה זהבי על התערוכה בגלריה צ'מרינסקי, עיתון "הצופה", 1968


  "ציורי לואיזאדא מוצגים כעת בשתי תערוכות. בתערוכת יחיד בת"א - מופשטים מהתקופה האחרונה בתערוכת של "אופקים חדשים" בירושלים, מוזיאון ישראל - מתקופתו הפיגורטיבית.
לקוראי עיתון זה הוא מוכר גם מצד אחר: כצייר רישום מוכשר, שסדרות רישומיו הופיעו ב"הצופה לילדים" מדי שבוע בשבוע, משנת 1948 - עד הפסקת השבועון.

לואיזאדא הוא יליד פירנצה שבאיטליה, חניך האקדמיות בפירנצה וברומא. בשנת פרוץ מלחמת העולם השנייה עזב את איטליה ועלה ארצה. משנת 1948 חבר ב"אופקים חדשים", אותה קבוצה שממרחק ימינו היא היסטורית ממש בציור הישראלי.
בסוף שנות החמישים התחיל לפנות לציור המופשט, כאשר חיפושיו שנבעו מתוך מניעים פנימיים התקשרו עם רוח הזמן ובתערוכתו בשנת 1960 כבר הוא מציג ציורים אבסטראקטים, באלה ניתן עוד תפקיד מכריע לצורות.
יצירות משלבי ציורו לפני פנייתו לאבסטראקט - ותקופה זו נראית היום כתקופתו החזקה ביותר עד כה - הן המוצגות במוזיאון ישראל. אפשר לגלות בהן הקבלה מסוימת לציורי מורנדי, צייר הידוע מבולוניה. אבל בעוד שציורי "טבע דומם" של מורנדי הם מטאפיזיים, מתכוון לואיזאדא בציורים אלה של קבוצות כדים, כלים, בקבוקים וכלי שחמט ענקיים - לתפיסת עיקר העצמים בצורות ובשטחים טהורים, וכן להיגיון של הקומפוזיציה.

תערוכת היחיד הנוכחית, שהיא החמישית שלו, ומסמנת ללא כל רעש את יובלו ה-60 של הצייר, היא טהרת האבסטראקט, אפשר לעמוד על הווריאציות המעודנות של הצבעים, על שינויי טונים וחצאי טונים, על תנודות ותנופות קליגרפיות של המכחול, ובכלל, על תרבות ציורית גבוהה.
לואיזאדא השתתף גם בתערוכות בינלאומיות: בביאנלה של וונציה, בשנים 1936, 1948."
   
  חוה זהבי, מתוך הצופה, 4 בפברואר 1968
   

   
                חזרה אל   ביקןרות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


  אם ברשותך יצירות נוספות, או מידע אחר הקשור ללואיזאדא, נשמח ליצירת קשר    ♦    054-2123400     ♦     צרו עמנו קשר     ♦     דף הבית
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Contact us     ♦     Homepage     ♦     e-mail: osnatelkabetz@gmail.com     ♦     Phone: +972-54-2123400  
 
לייבסיטי - בניית אתרים